Kaş Kontürü Nedir ?
15 Nisan 2019
Dermapen Nedir?
15 Nisan 2019

Dermaroller üzerinde çok sayıda iğneciklerin bulunduğu dönen bir mekanizmadır. “Skinroller””, “mesoroller” veya “microneedling” da adlandırılmaktadır. İğne dendiğinde öyle kocaman ya da acı veren, kanatan bir şeyler canlanmasın gözünüzde, mikro iğnecikler taşıyor, silindir üzerinde çokça bu iğneciklerden var. Ve belli açılarda ve belli sayıda iğne ile cilde uygulanıyor.

Dermarollerın uygulama alanı çok geniş olmasına karşın genellikle yüz bölgesi için uygulanıyor. Yüz bölgesi, saç, göz altı ve vücutta güvenle kullanılabilir. Dermarollerlar yüzdeki yaşlılık etkileri, cilt lekeleri, güneş yanıkları, saç dökülmesi, selülit ve vücut çatlakları üzerinde başarılı uygulamalar sağlıyor. Ciltte açılan mikro delikler bölgede iyileşmesi gereken yere yara sinyali veriyor ve burada kolajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetikleniyor. Böylelikle uygulanan bölgede cilt sağlığına ve gençliğe kavuşuyor. Kolajen ve elastin cilt yaşlanması ile doğrudan ilgilidir. 25 yaşından sonra %1 oranında kolajen üretimi yavaşlıyor. Yani yaşlanma başlıyor.

Dermaroller nasıl uygulanır?

Silindir şeklindeki bu cihazın üzerinde yaklaşık 250-500 adet çok ince iğneler bulunuyor.Bu mikro iğneler sıra halinde dizili ve paslanmaz özelliğe sahiptir. Küçük iğnelerle yapılan dermaroller akne izlerinin tedavisinde,geniş gözeneklerin sıkılaştırılmasında, gözaltı morluklarının giderilmesinde, sarkma ve kırışıklıkların onarılmasında, sivilce, yara izlerinin giderilmesinde ve cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılan yeni ve oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Tedavide kullanılan dermaroller cilt üzerinde gezinirken deride yüzlerce minik kanal açar. Mikro iğnelerin oluşturduğu bu mikro kanallar cilt tarafından yara olarak algılanır ve cilt kendini onarmaya başlar. Kollajen ve hyaluronik asit yapımı tetiklenir ve cildin kendi kendini yenilemesi ve yapılanması sağlanır. Böylece kullanılan dermaroller kırışıklık,sarkma,çatlak oluşumu,yara ve sivilce izlerinde etkili şekilde kullanılır.

İşlem öncesinde hastaya anestezik krem sürülebilir. Uygulama alanında cihaz 15-20 kez cilt üzerinde gezdirilir ve yapılan işlem sırasında küçük kanamalar oluşabilir. Tedavi sonrasında cilt yenileyici,güneş koruyucu kremler ve losyonlar kullanılabilir. Bu işlem, uygulama alanına göre yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. 2-6 hafta aralıklarla uygulanan bu tedavi yönteminin daha etkili olabilmesi için en az 6 seans uygulama gereklidir.Yapılan dermarollerin(mikro iğneleme) etkisi 3 ay sonucunda görülebilir. Dermaroller kimyasal peeling,fraksiyonel lazer,PRP ve mezolift gibi tedavi yöntemleriyle kombine kullanıldığında tedavi etkinliği arttırılabilir.

Bir cevap yazın